Burhan Güldibi

Yazımıza başlamadan önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünden gelen Sayın Burhan Güldibi hocamıza tecrübelerini bizimle paylaştığı için ve görüş önerileri için teşekkür ediyoruz.

Hocamıza ilk sorumuz kendimizi nerelerde daha çok geliştirebileceğimiz oldu

Ben yenilenebiliri tavsiye ediyorum, enerji verimliliği şuan biraz kısır döngüde bu yüzden ben yenilenebiliri tavsiye ediyorum güneşte özellikle çok iyi planlar oluyor. 2 senede bu noktalara geldik ve 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var

diyerek bizlere bir yol gösteriyor.
İkinci sorumuz tatil dönemlerinde, yaz aralarında kendimizi geliştirmek istiyoruz ne gibi faaliyetler yapabliriz ? oldu

Öncelikle dil konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum. Sonrasındaysa yurtdışında staj yapabilirseniz çok iyi olur. Türkiye de ise Karapınar’da bir proje var oralara gidebiliyorsanız oralarda çalışın”

diye cevapladı.
Staj yapacağımız yeri neye göre seçmeliyiz?

Enerji verimliliği danışmanlık yerlerinde yapmanızı tavsiye ederim çünkü oradaki cihazları öğreniyorsunuz, sanayiye girmiş oluyorsunuz yani orada bir tecrübe kazanıyorsunuz.

Peki dil bilgimiz olmazsa ne olur?

Dil olmazsa zorlanırsınız. Yani teknik anlamda dil olsada olmasada konuyu biliyorsunuz. Ama iletişime geçeceğiniz kişiler kimler? Mesela Çin le ortak bir proje olduğunda hangi Çinliyle konuşabileceksiniz?

Diyerek bize yabancı dilin önemini güzel bir şekilde anlattı.
Hocamıza zaman ayırıp sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.