Project name:

Erhan Demircioğlu Hidrojen Sunumu

Project description:

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencilerinden olan Erhan demircioğlu topluluk üyelerimize çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Uzun zamandır üstünde çalıştığı projesi olan Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürden Elektroliz Yöntemiyle Hidrojen Üretimi’ni  bizlerle paylaştı.

“Hidrojen enerjisi geleceğimiz için umut vaat ediyor”

Hidrojen enerjisinin günümüzün ve geleceğin enerji kaynağı olarak ümit vaat ettiğine dikkat çeken Demircioğlu, “Pek çok ülke, hidrojen enerjisine geçiş için teknoloji geliştirmekte ve bununla ilgili çalışmalar yürütmektedir. Literatürde en basit hidrojen üretimi suyun elektrolizi olarak geçmektedir fakat sudan hidrojen üretmek çok fazla enerji gerektiren ve pahalı bir işlem olduğu için yatırımlarda geri kalmaktadır. Sunmuş olduğum projemde hidrojen üretimine alternatif bir çözüm olarak deniz suyunun içerisindeki çözünmüş formdaki hidrojen sülfürün elektroliz edilmesi önerilmektedir. Hidrojen sülfürden hidrojen eldesi suya göre çok daha karlı bir işlemdir. Çünkü moleküldeki hidrojen ve kükürt arasındaki bağ, su molekülündeki hidrojen ve oksijen arasındaki bağa oranla daha zayıftır. Dolayısıyla daha az enerji ile hidrojen üretmek mümkündür.” dedi.

“Bölge ülkelerinin gerisinde kalmamalıyız”

Projesini rakamlarda somutlaştıran ve örnekler veren Demircioğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bahsi geçen 1.469 milyon ton hidrojen sülfürden toplam 270 milyon ton hidrojen üretilebilir. Bu hidrojen miktarı 808 milyon ton benzin, 766 milyon ton doğalgaz, 841 milyon ton fueloil, 851 milyon ton doğal petrole eşdeğerdir. Sonuç olarak bu değerler Türkiye, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Romanya gibi bölge ülkelerini Karadeniz’in dip sularından hidrojen enerjisi üretmek için cesaretlendirmekte ve yatırıma yönlendirmektedir. Ülke olarak diğer ülkelerden geri kalmamamız ve bizim de bu konuda ilerleme sağlamamız gerekiyor. Umut ediyorum ki yakın zamanda ülkemize bu hidrojen enerjisi santralini kazandırmak için adımlar atabiliriz.”

Yaptığı sunumla bizleri bilinçlendirmekle kalmayıp  Hidrojen alanında çalışmak isteyen grup üyeleriyle beraber bir grup oluşturacağını ifade eden Demircioğlu beraber daha çok projeler üretmeye çalışacaklarını dile getirdi.

erhan-demircioglu3

erhan-demircioglu2

erhan-demircioglu1

Bir Cevap Yazın