Mühendislik Öğrencileri için Arduino

Arduino kolay kullanımı ve basit yapısıyla son dönemlerde popülerliği artmış bir fiziksel programlama platformudur. Kısaca yapısından bahsedecek olursak Arduino kartlarının donanımında bir adet Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560, ATmega32u4 gibi) ve programlama ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlar bulunur. Her Arduino kartında en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) vardır.

Yanda Arduino Uno kartının yapısı bulunmaktadır. Kart üzerinde 6 tane analog 12 tane dijital giriş/çıkış bulunmaktadır. 3.3V yada 5V çıkış verebilmektedir. Bilgisayar bağlantısı yapabilmek içinbirde USB girişi bulunuyor. Arduinonun bir çok modeli bulunuyor. Başlangıç düzeyinde en çok kullanılan model Arduino Unodur. Biraz daha gelişmiş giriş çıkış sayısı arttırılmış modeli Arduino Mega başlangıç üstü seviyede kullanılan bir karttır. Bunlara ek olarak Pro Mini, Nano gibi başka modelleride bulunmaktadır.

 

 

 

Peki Arduino neden bukadar popüler ? Kolay kullanımı açık kaynaklı olması Arduinonun popülerliğini arttıran başlıca özelliktir. Peki bu kolaylık nereden geliyor. Arduino geliştirme ortamı  Processing Programlama dili/ortamıdır. Arka planda Atmega mikrodenetleyicileri için kullanılan GNU GCC derleyicisi ve derlenen programların mikrodenetleyiciye yüklenmesinde kullanılan AVR-Dude yazılımı bulunuyor. Geliştirme ortamı kodları derleyip kolayca mikrodenetleyiciye yüklenmesini sağlıyor. Arduino kütüphaneleri birçok işlemi donanım seviyesine inmeden yani mikrodenetleyicinin kaydedicileri üzerinde işlemler yapmaya gerek olmadan yapılmasına olanak sağlıyor. Buda bize kolay bir kullanım sağlıyor. Kısaca neler yapabiliriz bahsedecek olursak; Robotik uygulamalardan basit elektronik devrelere kadar çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Giyilebilir teknolojilerde görüntü işlemede ve daha birçok alanda, uygulamada Arduinoyu kullanabiliriz. Ayrıca arduino çin geliştirilen birçok sensör, modül ve shield mevcuttur buda istediğimiz çalışmada kullanabileceğimiz birçok ekipmanın olmasına olanak sağlıyor.

 

 

 

 

Peki bir mühendislik öğrencisi Arduinoyla ne kadar yakın olmalı. Arduino gömülü sistemlerde basitliği ile ön plana çıkmış bir elektronik karttır. Her mühendislik öğrencisi Arduino bilmeli fakat Arduino öğrendikten sonra ben gömülü sistemci oldum dememekte fayda var çünkü gömülü sistemler çok geniş bir alan ve Arduino bu alanda küçük bir kısım. Arduinoyu mühendislik uygulamalarında kullanacaksak sadece kodu yazıp çalıştırmak yerine daha ayrıntılı detaylı bilgi edinmemiz gerekiyor.  Arduino hakkında sorularınız varsa yada istediğiniz uygulama örnekleri varsa bize facebook sayfamıza mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/enerjiverimliligitoplulugu/

 

Bir Cevap Yazın