YÜZER GÜNEŞ PANELLERİ

Japonya baraj göllerinin üzerine yüzer güneş panelleri kuruyor.

Özellikle Fukushima nükleer felaketi sonrasında güneş enerjisine yönelen Japonya, yüz ölçümünden kaynaklanan dezavantajı yenilikçi projelerle dengeliyor. Japonya’nın 2015’te güneş enerjisi alanında geliştirdiği yeniliklerden birisi de yüzer güneş paneli tarlaları oldu.Göller ve baraj gölleri üzerine yüzer güneş paneller yerleştiren Japonya, dünyanın en büyük yüzer güneş santralini ülkenin batısında faaliyete geçirdi.

99.000 güneş panelinden oluşan, 333 metre uzunluğunda ve 77 metre genişliğindeki santral yılda yaklaşık 2.680 MW saat elektrik üreterek 820 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Santralin üreticisi Kyocera, suyun soğutucu etkisi nedeniyle bu panellerin kara üzerine kurulan panellere göre daha verimli çalıştığını belirtiyor.Ayrıca Hindistan’daki su kanallarında olduğu gibi, burada da güneş panelleri suyun üzerini örterek buharlaşmanın böylelikle su kaybının önüne geçiyor.

Yüzer paneller konusunda liderlik Japonya’da olsa da Hindistan, Avustralya, Büyük Britanya ve Brezilya gibi ülkelerde benzer projeler yürütüyor.Özellikle Brezilya, Kyocera ile birlikte yürüttüğü dev projeyle mevcut hidroelektrik santralini güneş enerjisi santraline dönüştürmeyi amaçlıyor.

 

Bir Cevap Yazın